Kodžiki - Svazek první

10. ledna 2013 v 14:36 | TsuchiKim |  Japonsko a vše kolem

(pozn. je to dlouhý, ale rozhodně kratší než ta knížka)


"Když povstala nebesa a země, objevilo se na Vysoké nebeské pláni Božstvo uctívaného středu nebes, dále pak Vysoké božstvo obdařené plodivou silou a posléze [jeho protějšek] Božstvo schopné rodit bohy." (první věta z Kodžiki, vynechány příšerné původní návy)
Ta (božstva) žila sama a skryta zraku. Pozemský svět byl jako povlak oleje na vodách. Objevilo se další božstvo Zdařilý mladičký rákosový výhonek a Věčně stojící božstvo [posvátného] místa na nebesích. Ta žila taky sama a skryta zraku.
Těchto pět bohů stojí nad všemi bohy a vládnou vlastnímu kousku nebe.


Pak se zrodilo další množství bohů (12), mezi nimi taky Izanami a Izanagi (v Kodžiki je nazýván Izanaki).
Izanami (žena) a Izanagi (chlap) dostali za úkol dodělat zemi. Nejdříve se jim to nedařilo, protože když se setkali, Izanami promluvila první (parchanti jedni pokrytečtí). No holt smůla. Tak to museli opakovat. Znovu obcházeli nebeský sloup, Izanami po pravé straně, Izanagi po levé. Načež se sešli v ložní místnosti a Izanagi promluvil první. Mohli tak plodit vesele dál a už se jim to dařilo.
Vzniklo nesčetné další (nedůležité) božstvo ostrovů a těch nahoře.
Pak ale chudinka Izanami porodila Boha moci planoucí půdy a ten jí spálil rodidla. Roznemohla se (jak nečekané) a jak jí bylo zle, tak se rodila další božstva (pokud budete Kodžiki někdy číst, tak si všimněte, jak se všechno rodí ze všeho, i z výkalů a zvratek a dalších božstev). Nakonec ale zemřela a dostala se do záhrobí Jömï.
Izanagi byl na děťátko naštvaný, tak ho zabil a narodila se další božstva.

Pak se vydal za ženou do záhrobí. Ona vyšla před palác, a že už tam byla dlouho a je znečištěná. Ale když tak pěkně prosí (starou belu), pokusí se dovolit šéfů, ale musí tady v té tmě na ní počkat. Izanagi byl nedočkavý (asi se bál tmy), tak si rozsvítil. Zjistil, že jeho milovaná už nevypadá tak pěkně, zvláště červy lezoucí z útrob nepovažoval za moc přitažlivé a zděšen utekl.
Izanami to urazilo a poštvala za ním tři čarodějnice. Izanagi jim hodil do cesty třikrát věci, které je zdrželi (vždycky to tak je, schválně si zkuste přečíst nějakou pohádku, kde zloduch hodí dobráka) a on mezitím stihl utéct.
Nakonec ho dohnala sama Izanami. Izanagi mezi ně postavil bariéru - kámen, kterým mohlo pohnout jen tisíc mužů. Chvilku se přes to hádali a pak si šli oba po svém.
Izanami pak cítil potřebu se očistit a jak tak zahazoval oblečení a myl se v řece, vzniklo další množství bohů. Nakonec si myl levé oko a z něho vznikla bohyně slunce Amaterasu, z pravého oka bohyně (? naše učitelka nám tvrdila, že je to bůh, tak nevím) měsíce Cukijomi a z nosu bůh oceánů a vod Suzanoo. (taky bych se chtěla zrodit ze soplů) Prohlásil je za urozené potomky.

Obě dvě děti s tím byly spokojeny, jen Suzanoo si stěžoval. Když otec se dověděl, že chce navštívit matinku, zřekl se ho. Ten se jako správný bratříček chtěl rozloučit se sestrou. Jak si tak dupal nahoru do nebes, zalekla se Amaterasu, že chce na ní zaútočit a pořádně se na to vyzbrojila. On jí vyvedl z omylu, že se chce jen dovolit, zda může odejít. Amateru mu nevěřila. Jejich spor mělo rozsoudit soud bohů a (zase) zplodili potomky.
Amaterasu si vyžádala Suzanův meč a vytvořila tři dívky. Suzanoo pořádal o její korálky a vytvořil pět chlapců. Amaterasu řekla, že holky jsou jeho (vznikly z jeho meče) a chlapci její (z jejích korálků). Suzanoo si přiřkl vítězství, protože ony jsou čisté a jasné, jako jeho záměry a začal oslavovat.
Nejdříve zničil meze mezi políčky Amaterasu a zasypal příkopy mezi nimi. Amaterasu byla v klidu. Pak znečistil síň, kde se konal obřad ochutnávání prvních plodin výkaly. Amaterasu ho stále omlouvala. Nakonec jí pak zničil šaty a nepřímo zabil její přadlenu. To už Amaterasu nevydýchala, Suzanoo vyhnaly a ona sama zavřela se strachem do jeskyně.

Všude nastala tma. Božstva se s tím rozhodla něco dělat a vymysleli na ní lest. Před její jeskyni přitáhli kámen (aby až vyleze, nemohla zpátky), zrcadlo a začali oslavovat. Ame no Uzume začala předvádět striptýz a ostatní bohové se nadšeně smáli a povzbuzovali ji. Amaterasu to bylo divné, vždyť by měli být smutní a v depresi, když tam není. Oni jí řekli, že oslavují bohyni, která se s ní může rovnat. Amaterasu vykoukla ven a viděla se v zrcadle. Nevěřícně se k němu přiblížila. Pak kamenem zatarasili vchod do jeskyně. A všude zase zasvítilo slunce. (Z toho vychází podzimní a jarní rovnodennost)
Suzanoo na zemi si už našel manželku a zachránil ji před osmihlavou saní. Pak se narodilo další množství bohů.

(právě skončila ta důležitá část)

Duch velké nezlomné síly si to rozhází s osmdesáti bohy, protože jeho si zvolí za muže Ja Kami Pime i přesto, že se o ni neucházel (stejně se nakonec nevezmou). Třikrát se ho pokusí zabít, ale nakonec zemřou sami. Utíká před nimi až do říše Suzanoo. Tam se zamiluje do jeho dcery Suseri Bime. Suzanoo mu uloží tři úkoly, u kterých s pomocí okolí uspěje (klasika). Týpek pak ale spícího Suzanoo přiváže za hřívu (občas byl považován za zvíře) za vlasy k trámu, okrade ho a s jeho dcerkou zdrhne. Je prozrazen, Suzanoo se probouzí, ale než se dostane z uvěznění, je Duch velké nezlomné síly fuč. Tak za ním alespoň křičí nadávky s radama (protože podle jejich myšlení uspěl ve zkoušce).

Následuje poměrně nezáživná část se šílenými jmény, jak se všici posezdají a mají hromadu dětí (božská). Karel Fiala označuje tuto část, jako "pokus spojit konkrétní svatyně a rody s tímto významným bohem". No, brát mu to nebudu, ale že bych to z toho poznala, to zrovna ne.

Pátá kapitola pojednává o vyslanci bohů na zem. Aby zjistili jak na tom je. První adept je Vítěz vítězů (ironie je, že má dlouhé jap. jméno, na to, jak je v překladu - Masa Katu A Katu Kati Paja Pï Amë Nö Osi Mimi Nö Mikötö). Pak je pár dalších vyslanců, z nichž ani jeden se nevrátí zpět do nebes, ani nepodá žádnou zprávu. Nakonec se k tomu nějak dohrabou. Těch dole se zeptají, zda by jim to vadilo. Pochopitelně se trochu cukaj, ale božstvo z hůry toho dovede víc, než obyčejní pozemští bohové. Není mi úplně jasné, jestli tam nakonec někoho poslali a zůstal tam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama