Vánoce v Japonsku

20. prosince 2009 v 14:02 | TsuchiKim |  Japonsko a vše kolem
Zajímá vás jak se v Japonsku slaví vánoce? Dávají si tam dárky jako my? Zpívají koledy? Nebo nic takového vlastně neslaví? Snad vám to zodpoví tento článek.

prosím nekopírujte ho

Vánoce jsou v Japonsku populární od počátku 20. Století. K masové popularitě je dovedli firmy vyrábějící vánoční zboží pro zahraniční trh. I přesto, že je Japonci náruživě slaví a připravují se na ně, pouze 1% křesťanů v celém Japonsku slaví jejich náboženské aspekty. Ostatní je oslavují jako čistě světský svátek zasvěcený lásce k jejich dětem.
Japonci přejali mnoho vánočních zvyků ze západu. V některých domech se zpívají koledy, na náměstích stojí velké vánoční stromy a samozřejmě se nakupují a předávají dárky. Velmi populární je hlavně vánoční výzdoba. Kromě tradičný výzdoby na kterou narazíme v každém západním státě, Japonci navíc zdobí stromy malými hračkami, panenkami, papírovými ornamenty, vějíři ze zlatého papíru a malými svíčkami. Jedním z nejpopulárnějších ornamentů je origami labutě.

Děti vyrábí a předávají tisíce takzvaných "papírových ptáčků míru", na důkaz toho, že nedojde k žádné válce. Spousta lidí si udělá čas, aby mohli udělat něco zvláštního pro druhé. Například v nemocnicích zdobí stromečky, aby zvedli náladu nemocným, kterým pak ještě přijdou děti zazpívat koledy.

Japonci nazývají Santu "Santa Kurohsu" a věří, že má oči i vzadu na hlavě, takže může celý rok pozorovat, jestli děti nezlobili. V Japonsku je navíc kněz známí jako "Hoteiosho", který je blízký Santovi a říká se, že je to starý muž nosící obrovský pytel.

Japoncům byly Vánoce poprvé přestaveny křesťanskými misionáři a po mnoho let je slavili pouze křesťané. Dnes se z nich ovšem stal svátek, který slaví každý. Japoncům se líbí idea předávání dárků svým bližním a několik týdnů před Vánoci jsou vyzdobeny obchody a v televizích běží vánoční reklamy, přesně jako u nás.

Na Štědrý den v Japonsku obvykle jí "vánoční kuře". Stalo se tak převážně díky reklamě KFC, díky tomu si většina Japonců myslí, že právě "vánoční kuře" je typickým západním vánočním pokrmem.

Pro dospělé mají Vánoce další význam, protože jsou považovány za svátek zamilovaných. Ve skutečnosti je v Japonsku 24. prosinec "nocí zamilovaných".

Jak říct "šťastné a veselé" japonsky? - snadno - "Meri Kurisumasu"
A jak to napsat? - takto - メリークリスマス
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lexi,Maka Lexi,Maka | Web | 20. prosince 2009 v 14:10 | Reagovat

ZA CHVILKU BUDEŠ UMNĚ MÍT KLIKAJDU TAK SE PŘI´D POÍVAT

2 ca-ts ca-ts | Web | 21. prosince 2009 v 22:45 | Reagovat

ahoj merry christmas a jak to udelame s tim spratelenim ja si te dam do oblibenech.a diplomy nemam fotofiltr atd:(.proste mes se hezky a kde schaníš tak dobrý obrázky?pp

3 Sally Sally | 17. listopadu 2011 v 15:34 | Reagovat

Juhůůů Aspoň už vím co a jak je v japonsku zvlášť ohledně těch vánoc :D

4 kája kája | 18. prosince 2014 v 12:43 | Reagovat

Je to fajn ... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama